Mainīgā vai fiksētā likme hipotekārajam kredītam?
Pienācis laiks pārskatīt likmi. Banka piedāvā mainīgo likmi . Kredīts eirikos. Kādas ir jūsu domas , kādas prognozes. Diemžēl neesmu tik zinoša. Līdz šim esmu bijusi labais klients .Marija_Anna Piebilde , līdz šim bija fiksētā likme. Banka runā par nelielu ekonomiju šai gadā , bet neko nevar komentēt par turpmāko. Un turpmākās likmju veidu maiņas būs maksas pakalpojums.
esesmu Cik es zinu,likme vienmēr sastāv no 2 (pat 3 Hansenē) daļām- nemainīgā (līgumā noteiktā)+ mainīgā( eiribors).. Eiriboru var prognozēt...Nostradamus :)
Apriori Nezinu vai kāds šobrīd ņemtos pognozēt kas notiks ar kredītlikmēm. Es laikam , tomēr, paliktu pie fiksētās, visamaz skaidrs, ka sliktāk nebūs.
Polus
1) Uz kādu likmi piedāvā fiksēt?
2) Kāda ir maiņas maksa?
Nākamajā piecgadē it kā straujiem procentu likmju kāpumiem nevajadzētu būt, bet interesantas lietas varētu notikt, ja Eiropa kā risinājumu savām problēmām izvēlēsies inflēšanu (t.i. drukās naudu). Vienā brīdī, lai ierobežotu inflāciju, % likmes varētu arī celties.
Espacs Paliec kur esi. Ieriekšējos 3-4 gados mainīgā bija izdevīga, pēc 2-3 varētu nebūt. Tās tādas parastas svārstības, lai bankas varētu pelnīt.
Marija_Anna Paldies par atsaucību . Ja kādam ir sava pieredze vai komentārs, padalaties. Man ir kāds laiks padomāt . :)
Bibine es šodien uz mainīgām vairs neparastītos, 2010, kad ņēmu kredītu teica, ka nekas nemainīsies, bet ja mainīsies, tad tik minimāli, ka nejutīšu. Kad apskatos procentos maksājuma summas, kas bija plānotas toreiz, tad aprēķināto 60 Ls vietā kā maksāju 100 Ls, tā arī maksāju. Kredīta summa samazinās, bet procentu likmes ceļās.
joe22 Varu pateikt, ka pie straujas ekonomikas izaugsmes likmēm ir tendence pieaugt (viens no veidiem, kā vismaz kaut kā bremzētu ekonomikas pārkaršanu), savukārt ekonomikas stagnācijas laikā likmes parasti ir zemākas (vismaz kaut kā cenšas stimulēt naudas ieplūšanu ekonomikā). Tomēr to nevar viennozīmīgi apgalvot attiecībā uz visām valūtām, piemēram, latiem, sākoties finanšu krīzei, tika sasniegti pēdējo gadu rekordi procentu likmju mainīgajām daļām - kredītu maksājumi pieauga pat vairāk kā 2 reizes (kopējais, ne tikai procentu maksājums) (tas lielā mērā saistīts ar Latvijā noteikto finanšu sistēmu, ka mainīgās procentu likmes lielumu nosaka 5 vai 6 vadošās bankas, tiko bija sākusies Parex krīze, un bankas baidījās viena otrai aizdot, līdz ar to savās likmēs iekļāva ļoti lielu riska procentu). Ar eiro ir savādāk, tur lielā mērā procentu likmi ietekmē arī Eiropas centrālās bankas lēmumi, un pēc būtības tas ir Eiropas monetārās politikas rīks. Protams, likmes prognozēt grūti, tomēr, ja izvēlies stabilitāti (fiksētu likmi), tad šī likme vienmēr būs augstāka uz attiecīgo brīdi nekā mainīgā, savukārt mainīgas likmes gadījumā, vienmēr kredīta maksājums būs atkarīgs no finanšu situācijas Eiropā (ja kredīts ir eiro valūtā). Piemēram, šobrīd piecu gadu likme būs vismaz ~par 1.5% augstāka, taču nākamos piecus gadus nebūs jāuztraucas, ka maksājums varētu pieaugt. Ja attiecīgā banka piedāvā uz 5 gadiem fiksētu likmi un tā atšķiras no mainīgās par mazāk kā ~1.45%, tad ieteiktu likmi fiksēt, jo zemākas likmes kā šobrīd varētu arī nākamos 5 gadus vairs nebūt (šobrīd 3 mēnešu EURIBOR ir 0.2% (pirms pieciem gadiem bija - 4-5%)). Savukārt, ja salīdzina ar 2008. gadā fiksētu likmi, tad uz šo brīdi mainīgā būs vismaz 2 reizes zemāka nekā pirms pieciem gadiem fiksētā, proti, 2008. gadā fiksētā varētu būt bijusi ~5-6% robežās, savukārt tagad mainīgā (kopējā likme) varētu būt 2-3% robežās. Ja salīdzina piecus gadus atpakaļ mainīgās likmes, tad
Polus
Te var paskatīt tādus primitīvus Euribor grafikus (kreisajā pusē vēsturiskie pa gadiem). Diezgan labi var pamanīt, ka pašreizējais līmenis ir vēsturiski zemākais. Parasti gan fiksācijai banka pievienotajai likmei piesviež kādus 0,5-0,7%.
http://www.euribor-rates.eu/euribor-charts.asp
mojito
ja vinji piedavaaj filkseeto taadu,ka taa buut par 0,5% vairaak kaa tagad maksaatu par mainiigo, tad varbuut sirdsmiera labad vareetu njemt fiskeeto. Paarmaksaasi malziet-bet taa ir kaa apdroshinaashana.
Ps. -man krediitu nav, bet ja es butu Tavaa vietaa, tad vairaak sliektos uz fikseeto,. Protams,ja nebuut baigi jaaparmaksaa.
joe22
Njā, diemžēl turpinājums nepievienojās:
Ko vēl vēlējos pateikt, ka būtiski ir, ka lai arī kādu likmi šobrīd neizvēlētos, tad tai noteikti (ja salīdzina ar 5 gadiem atpakaļ) būtu jābūt ievērojami zemākai. Ja banka cenšas "iesmērēt" tādu pašu vai nedaudz zemāku likmi, tad tas ir pat pret Patērētāju tiesību aizsardzības likuma normām (vienīgais izņēmums ir ja aizdevums ir noteikts ar 5 gadu atmaksas termiņu, un banka šobrīd pagarina arī aizdevuma atmaksas termiņu, ne tikai maina procentu likmi - tad gan juridiski banka var pieprasīt atgriezt visu aizdevuma summu līdz ar atmaksas termiņa iestāšanos - šajā gadījumā var pacīnīties par likmi, bet labāk tomēr termiņu pagarināt bez liekiem kašķiem).
Lai kāda arī nebūtu izvēle, lai veicas.
Izbijis kreditēšanas darbinieks.
sofija1 Pāris mēnešus atpakaļ beidzās līgums, pārgāju no fiksētās likmes uz mainīgo. Par maiņu samaksāto naudu atguvu jau mēneša laikā un tagad katru mēnesi kredītā maksāju, pārrēķinot latos, vismaz 100 ls mazāk kā pirms tam.
Andzus9
2
Man bija 5g fiksētā lime, kas nofiksēta 2007g. aprīlī un bija 5,328%. Kad pagāja 5g. (2012.g.apr) pārgāju uz 3m mainīgo. Rezultātā mans kredītmaksājums no 320 EUR ir nokritis uz 258 eur. Cik man te zinošāki cilvēki saka, kaut kad jau tas euribors augs, bet diez vai tas būs strauji. Šobrīd cik zinu ECB pieļauj likmi vēl pazemināt....
Kas vēl- jo mazāks maksājums, jo ātrāk dzēšās kredīts. Es par ilgu stagnāciju Eiropas ekonomikā!!))))))))
SmalkaisStils
1
Tikai fiksētā !!!! vai tiešām domā ka mainīgā pazemināsies- tā tikai augs ! bankas domā tikai par savu peļņu.
dod Dievs katram cilvēkam tādu gudrību un nopietnu attieksmi pret naudu kāda tā ir bankām.
cilvēki labi dzīvotu.
2019-09-24 21:28