Patēriņa kredīti

Vai kādam no jums ir bijušas problēmas ar patēriņa kredītiem - nesamērīgi augsti procenti, ko piedāvā utt.? (Es nerunāju par klientu problēmām atmaksāt līzingus). Kurā bankā ir bijušas problēmas?

garaamejoshais (2010-10-11 18:11)      Nav ko dziivot paari liidzekljiem, tad nebuus arii probleemu

/neciesh krediitus/ :)

Ar procentu likmi IMHO var iepaziities kad njem krediitu.
Ja laiciigi visu atmaksaa, tad probleemaam nevajadzeetu buut nekur

Polus (2010-10-11 18:26)      Neesmu vēl redzējis nevienu patēriņa kredītu, kam nebūtu augsti procenti. Problēma vien parasti ir tajā, ka cilvēks nepacenšas paskatīties uz šķietami pievilcīgo mēneša likmi no eksponenciālā viedokļa, lai iegūtu gada efektīvo likmi, un savukārt tā parasti ir ir 250-350%.

Patēriņa kredīts ir viens no pēdējiem banku produktiem, ko vajadzētu izmantot, nemaz nerunājot par "ēnu bankinga" jeb kaktu kantoru piedāvājumiem. Arī līgumu vajag izlasīt 5x, pie tam, vēlams ar lupas palīdzību.

Var jau, protams, dzīvē gadīties visādi, bet patēriņa kredītu gan vajadzētu skatīt kā opciju, kad pilnīgi noteikti visas pārējās iespējas ir izsmeltas.

lirica (2010-10-11 19:05)      Augstus procentus nevarētu saukt par problēmu. Ja pats iebāzi galvu cilpā, tad nu neko darīt,vai nu maksā, vai izsper ķeblīti.

hren_vam (2010-10-11 19:25)      ko nozīme problēma atmaksāt īstermiņa kredītu?? kalkulātors gļuko vai???

procenti ir fiksēti, tātad paredzami, tātad maksājumu grafiks(izdruka) ir nemaināms un ja esī piečakarējis pats savas spējas, apsveicu!

marmorakaraliene (2010-10-11 19:44)      No jautājuma nav skaidrs, kas tevi satrauc un kādu pētījumu gribi veikt. Ceri, ka tūlīt taps uzskaitīti banku nosaukumi?
Polus, nemulsini tautu ar terminiem, kas saprotami speciālistiem. Te jau nav finanšu konsultatīvā vai kredītpadome. Drīzāk saki vienkāršāk - Gala Procentu Likme.

Polus (2010-10-11 20:13)      marmorakaraliene, terminu lietošana šeit ir apsveicama un pat vēlama. Labāk ar to saskarties šeit (un pacensties izprast nozīmi), nekā brīnīties, kad ar to būs jāsaskaras realitātē. Ir virkne terminu, kurus tiešām nelieto ikdienā, taču "efektīvā procentu" likme ir jēdziens, ar kuru nākas saskarties arī ārpus finanšu matemātikas materiāliem.

Pieņemu, ka izziņas process ir galvenais iemesls, kāpēc šeit kāds vispār kaut ko raksta.

marmorakaraliene (2010-10-11 20:34)      Nu lai, tad ieliec jaunu tēmu un apspriedīsim, piemēram, Latvijas bankas notikumus nr. 42 - "Monetāro finanšu iestāžu procentu likmju pārskatu sagatavošanas noteikumi"
Tur kā reizi definīcija - 2.23. Šauri definētā efektīvā procentu likme - likme, kas izlīdzina tādu maksājumu (noguldījumu vai kredītu, maksājumu vai atmaksu, procentu maksājumu) tagadnes un nākotnes vērtību, kuri nav komisijas un citas maksas un kuri izriet no līguma nosacījumiem, MFI vienojoties ar klientu.

JurisK (2010-10-11 21:02)      Ir stulbi izmest savu nopelnīto naudu miskastē - tieši tas arī ir patēriņa kredīts! Pilnīgi piekrītu pirmajam, garāmejošā, komentam.

lapsu_aacis (2010-10-11 21:06)      sveicieni no karmormaralienes puikinjam polus:
(C)
Un vispār - kāda starpība, ko atmaksāt - pakārtots ir tā nosaukums, galvenais ir fakts. Un - ne velti PAB pieprasīja, lai visos līgumos būtu iekļauta tieši GPL - tas nozīmē, ka klients redz sadārdzinājumu KONKRĒTI - kopā ar visādām komisijas maksām, kontroles maksām, summu rezervēšanas maksām un ko tik vēl neizdomā naudas aizdevēji, budj to patēriņa kredīts, līzings (finanšu, operatīvais...), hipotekārais kredīts vai guvēzē kredīts. Tāpēc iesaku darīt tā - nevis klausīties, kā kaut kāds ierindas menedžeris, mudžinādams terminus un pats tajos pīdamies, gudri mētā pirkstu vēdekļus, cerēdams jūs apmulsināt, bet gan apklusiniet viņu un uzprasiet apmēram tā - šeit ir summa, teiksim, 1000 lati, kurus vēlos aizņemties. Uz papīra uzrakstiet man priekšā VISUS skaitļus, kas man naudas izteiksmē būs jāsamaksā - pirms aizdevuma saņemšanas, dzēšot aizdevumu. Palūdziet saskaitīt kopā un parādīt konkrēti. Ja muld pa tukšo un mētājas ar terminoloģiju, vienkārši palūdziet nomainīt menedžeri (analītiķi vai kāds nu tam darbiniekam amats) - tās ir jūsu tiesības. Un beigās lai skaidri un gaiši norāda GPL.
Ai, varētu īso rokasgrāmatu uzrakstīt, da slinkums.

Polus (2010-10-12 02:20)      Kā jau rakstīju, runa ir par ikdienā izmantojamiem terminiem. Pieņemu, ka PA nav vieta, kur monetāro finanšu iestāžu procentu likmju pārskatu gatavotāji smeltos informāciju.

Lūk, kredītlīguma piemērs, ar kādu, iespējams, nāktos sastapties jautājuma uzdevējai: http://www.bonprix.lv/1889301

Tajā ir atsevišķa sadaļa "Efektīvā procentu likme". Ja es lietotu vienkāršoto "Gala procentu likme", vai šis cilvēks spētu saskatīt to, ka šie divi jēdzieni ir identiski? Iespējams. Bet, iespējams, ka nespētu. Attiecīgi manis minētais, "tautu mulsinošais speciālistu" termins ir pat ļoti noderīgs ikdienas ne-speciālista vajadzībām.

Pieredzes apmaiņā dažādība ir tikai apsveicama, tāpēc paldies par papildinājumu pēc būtības.

marmorakaraliene (2010-10-12 09:45)      Apskatījos. Šis nav īstais piemērs, kad rastos nesapratne - tie ir "tīri" uzcenoti procenti 30% gadā, bez komisijas maksājumiem un citām papildus naudām.
Patēriņa kredītlīgumā norāda (ja specifiskiem kreditēšanas līgumu veidiem nav noteikts citādi):
gada procentu likmi un pieņēmumus, ja tādi izmantoti gada procentu likmes aprēķinā;
aizdevuma procentu likmi, kā arī aizdevuma likmes maiņas periodus un noteikumus;
sākotnējo iemaksu (ja tāda ir), citas summas un maksājumus, kas patērētājam jāveic, lai atmaksātu kredītu, procentu un citu maksājumu skaitu un biežumu vai konkrētus datumus, kā arī maksājumu kopējo summu. Ja maksājumu kopējā summa kreditēšanas līguma slēgšanas brīdī nav zināma, norāda tās aprēķināšanas metodi.
Bez tam kreditēšanas līgumā norāda arī:

kredīta izmaksu uzskaitījumu (ieskaitot procentus un citas izmaksas, kas ietvertas gada procentu likmē) un nosacījumus, ar kādām tās var tikt mainītas. Ja precīzas summas ir zināmas, tās norāda. Ja precīzas summas nav zināmas, norāda aprēķina metodi vai iespējami precīzu novērtējumu;
informāciju par tiesībām uz kredīta pirmstermiņa atmaksu un pirmstermiņa atmaksas procedūru, kā arī par kredīta devēja tiesībām saņemt ar pārkreditāciju saistīto izdevumu atlīdzību (ja tāda paredzēta);
Gada procentu likme atšķiras no procentu likmes par kredīta izmantošanu, jo ietver procentos izteiktas kredīta kopējās izmaksas, ieskaitot aizdevuma procentus, līguma komisiju un citas izmaksas, kas jāmaksā par kredīta piešķiršanu .

P.S. Gala Procentu Likme ir termins, par kura būtību runā arī patērētāju tiesību aizsardzības birojs, informējot iedzīvotājus. Tam obligāti jābūt iekļautam Līgumā!

marmorakaraliene (2010-10-12 09:56)      http://www.ptac.gov.lv/page/241
lai man nav jāatkārtojas, šeit nosacījumi, kam jābūt līgumā.
Vēl maza nianse - Polus dotais piemērs uzskatāmi parāda, ka netiek ievēroti kredītlīgumu sastādīšanas noteikumi, kurus Latvijā regulē:
Patērētāju tiesību aizsardzības likums (turpmāk – PTAL) un 1999.gada 13.jūnija Ministru kabineta noteikumi Nr.257 Noteikumi par patērētāja kreditēšanas līgumu .
Vēl maza nianse, tad beidzu - līgumus nelauž, tos ATCEĻ.

andzipa (2010-10-12 23:40)      :) GLP, efektīvā utt... Gudrīši, nejauciet galvu vienkāršās tautas diskusijā. Jau kādus gadus ~~~3 katrā īstermiņu kredīta līgumā (Patēriņa kredīta, līzinga, bet ne jau kredītkartes), veidlapā ir ailīte: GLP, kas ietver, kā jau te kāds minēja- Gada % likmi un visas papildu izmaksas (parasti menedžmenta un noformēšanas) . Grafiku/saistības jau redz parakstot līgumu. Kas ar galvu nedraudzējas, katrā baznīcā (lasi - bankā) dabūs pērienu un ne jau bankas vainas dēļ. Nevajag celt, ko nevar nest!

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu